Statistika – tai mokslas apie duomenų rinkimą, analizę, aiškinimą, pateikimą ir organizavimą. Ji naudojama įvairiose srityse, įskaitant verslą, ekonomiką, sveikatos apsaugą ir mokslą. Šiame tinklaraščio įraše aptarsime, kaip renkama statistika, ir kai kuriuos dažniausiai statistinei analizei naudojamus metodus. Sekite toliau ir sužinokite daugiau!
Statistinius duomenis galima gauti įvairiais būdais, tačiau dažniausiai taikomas apklausų metodas. Apklausos atliekamos užduodant grupei žmonių klausimus tam tikra tema. Tada apklausos atsakymai analizuojami siekiant padaryti išvadas apie visą populiaciją. Kitas įprastas statistinių duomenų gavimo būdas – eksperimentai. Eksperimentai leidžia tyrėjams kontroliuoti tam tikrus kintamuosius ir rinkti duomenis apie tai, kaip dalyviai reaguoja į skirtingas sąlygas.
Surinkus duomenis, ateina laikas atlikti statistinę analizę. Štai čia ir prasideda įdomybės! Statistinė analizė leidžia suprasti duomenis ir padaryti išvadas apie populiaciją. Statistinei analizei atlikti galima taikyti įvairius metodus, tačiau dažniausiai taikomi regresinė analizė, ANOVA ir chi kvadrato testai.
Regresinė analizė naudojama ryšiams tarp skirtingų kintamųjų nustatyti. ANOVA naudojama grupių vidurkiams palyginti. Chi-kvadrato testai naudojami siekiant nustatyti, ar yra ryšys tarp dviejų kategorinių kintamųjų. Tai tik keletas dažniausiai statistinei analizei naudojamų metodų, tačiau jų yra kur kas daugiau!
Kol kas tai viskas! Laukite kitos savaitės tinklaraščio įrašo, kuriame aptarsime, kaip interpretuoti statistinės analizės rezultatus.